Hledej Mapa stránek English Czech
DD Radost, o.p.s.
DD Radost, o.p.s.

Historie domova RADOST

2012
Vánoce pro nás začínají Mikulášem. Mikulášskou nadílku nám letos připravili „naši“ známí hokejisté z pražské Slávie. Pozvali nás na autogramiádu do OG Harfa, kde pro naše děti připravili skvělí program. Všichni si to moc užili a už se těšíme na Mikuláše s anděly, kteří nás navštíví příští rok. Letos každému přinesl Mikuláš balíček sladkostí, nikdo naštěstí nedostal žádné uhlí nebo brambory.

Od října 2012 navštěvují naše tři děvčata kurzy taneční a společenské výchovy. Děkujeme paní Andree Kandertové, která holky nalíčila kosmetickou Mary Kay. V říjnu odešla na mateřskou dovolenou naše dlouhotelá kolegyně Maruška Schonefelderová.

Naším partnerem je HC Slavia Praha, která našim dětem umožňuje účast na zápasech Slávie v O2 Aréně. Děti byly pozváni do kabiny, kde měly možnost promluvit s hráči a mohly se s nimi vyfotit. Největší zájem byl o Romana Červenku, který hraje za Slávii po dobu výluky v NHL.
508o.jpg

Se začátkem nového školního roku se nám nakupilo spoustu starostí s vybavováním školáků a hlavně učňů, kteří potřebují ke své činnosti specifické pomůcky (sady nožů, ochranné pracovní pomůcky pro kuchaře, šicí stroj pro oděvní návrhářku a mnoho dalšího). Děti začali také docházet do kroužků (veslařský klub Blesk Praha, Toulcův dvůr, keramika, FC Dolní Měcholupy a jiné).

Dne 13. července 2012 se nám na místním úřadě v Praze 8 - Libni vdala „naše“ Sandra. Už je jí 22 let a tak je to holka na vdávání. V našem domově nebydlí už dva roky, ale stále je s námi v kontaktu a mi jí stále rádi pomáháme a nejen jí. I ostatní, kteří od nás odejdou, se na nás můžou kdykoliv obrátit. Sandře jsme pomohli najít práci i bydlení a když se po několikaleté známosti rozhodla, že se vdá, tak jsme jí pomohli i v tomto ohledu – vystrojili jsme jí svatbu. Oběma novomanželům přejeme do jejich společného života hodně štěstí, lásky, tolerance a odpovědnosti k životu.
485o.jpg

I letos jsme pro děti na konec školního roku připravili slavností oběd, jako vyjádření radosti nad úspěchy při jejich studiu.V Restauraci V Parku jsme si pochutnali na výborném obědu a ti nejůspěšnější dostali od paní ředitelky ještě zvláštní dárek - finanční příspěvek za opravdu krásné vysvědčení.

Podporujeme individuální zájmy našich dětí. Ivana (16 let) je studentkou Vyšší odborné školy oděvního návrhářství a Střední průmyslové školy oděvní. Ve volném čase se věnuje závodně veslování. Je členkou veslařského klubu Blesk – Praha. Ve dnech 30. 6. a 1. 7. 2012 se zúčastnila Mistrovství ČR žactva a dorostu v Račicích. Veslování se věnuje již několik let.
442o.jpg

Na konci dubna a začátkem května navštívili náš dětský domov zástupci hokejové klubu HC Slavia Praha - pan Vladimír Růžička (asi netřeba představovat) a pan Jakub Mejzlík (PR manažer klubu). Měli zájem o navázání partnerské spolupráce s neziskovou organizací, která se věnuje dětem. Slovo dalo slovo a tak my dovolte Vám představit našeho nového partnera – hokejový klub HC Slavia Praha. První společná akce byla pomoc s přípravou a realizací Dne Radosti, který pravidelně pořádáme. Díky!

Skupinka dětí z našeho domova se zúčastnila dne 9. června taneční soutěže v Retro music hall Tanec v srdci. Svým vystoupení okouzlili ostatní účastníky i publikum a vysoutěžili si krásné 4. místo. Krom svého vystoupení, měli všichni možnost shlédnout ukázky nejrůznějších hudebních a tanečních stylů od známých interpretů současné scény. Akce se velmi vydařila a všichni na ní moc vzpomínáme.
439o.jpg
V rámci prevence sociálně patologických jevů jsme uskutečnily v našem domově již dvě přednášky na zajímavá témata pro naše děti (HIV/AIDS a drogy).

Jezdíme na výlety, tak jako děti v běžných rodinách. Byly jsme např. na zámku Jemniště a nebo na pouti v Modřanech u paní Třískové.
402o.jpg

V létě nám firma Mountfield daroval zahradní bazén.
441o.jpg
2011
V říjnu odchází na mateřskou dovolenou naše dlouholetá kolegyně Janička Píchová. Poslední noční službu si také odsloužil Lukáš Borecki, na jeho místo nastoupila Terka Plívová, která po odchodu Janičky P. nastoupila na její místo sociální pracovnice.

Během roku 2011 jsme navštívili tyto akce:
- V neděli 20. února jsme byly s dětmi na Hagiboru na Mezinárodním festivalu cirkusového umění Cirkus Cirkus.
- Ve středu 16. února se byly 4 děti s vychovatelm podívat na Letné na zápas Liverpool - Sparta Praha, děkujeme AC Sparta Praha.
- 27. března byly děti společně s rodiči na Febiofestu
- V sobotu 26. března jsme byli v ekologickém centru Toulcův dvůr, se kterým spolupracujeme již třetím rokem
- 14. června 2011 jsme navštívili Malá divadla pražská - konkrétně divadlo Rokoko a představení Vražda jako poznaná nutnost, což je černá komedie o tom, že každou důležitou práci má provádět odborník
- 11. června 2011 jsme byli společně s rodiči na lodičkách na Vltavě. Počasí nám přálo a bylo krásné plout a prohlížet si ty nejzajimavějí pražské pamětihodnosti (Pražské hrad, Národní divadlo, Petřín ...) z vodní hladiny
- 17. prosince 2011 jsme navštívili akci Radost dětem, která se konala pod záštitou Miroslavi Němcové - předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Děti měly příležitost setkat se se Zdeňkou Žádníkovou - Volencovou, Vlastou Korcem, Monikou Absolonovou, Bořkem Slezáčkem, Monikou Bagárovou a dalšími herci a zpěváky
358o.jpg
Letos máme první maturantku v existenci našeho domova, je to 19letá studentka Českoslovanské obchodní akademie. Státní maturitu zvládla úspěšně, dokonce je již přijatá na Vysokou školu finanční a správní. Ještě jí čekají další přijímací zkoušky. Od nového školního roku bude bydlet na koleji.

20. listopadu 2011 jsme uspořádali slavnostní oběd pro rodiče „našich“ dětí. Snažíme se udržovat a posilovat vzájemné vztahy. Celé slavnostní menu vytvořily děti sami s pomocí vychovatelů. Snažíme se rodiče motivovat a učit je některým klíčovým kompetencím, které jim chybí. Pomáháme těmito akcemi zmírňovat stres a napětí u dětí i rodičů, které vznikají při umístění dítěte do dětského domova.
359o.jpg

Neužíváme si jen zábavu, ale také umíme pořádně pracovat. To jsme si vyzkoušeli v sobotu 26. února, kdy v našem domově proběhl velký úklid (drhly se podlahy, myly okna, čistily dlaždičky a spáry v koupelnách …) a malovalo se. To vše jen děti s pomocí vychovatelů. Jen tak si děti budou vážit práce vlastní i práce druhých a nebudou neteční k nepořádku.
274o.jpg275o.jpg

Tři dospívající (2 dívky a 1 chlapec) se zúčastnili projektu Správná šance, kterou realizuje o. s. Mikulíáš společně s Asociací managerů absolventů. Projekt byl podpořen z fondu ESF a je zaměřen na zvládnutí praktické stránky samostatného života. Velký podíl byl také věnován finanční gramotnosti.

Letos slavíme 10 let od založení obecně prospěšné společnosti Radost, která provozuje dětský domov, jenž slaví právě letos 5 let své existence. U příležitosti této výzmané události jsme uspořádali výroční benefiční ples v Michnově paláci.

Několikrát k nám zavítala cvičitelka zumby Nikola Mikesková, která nám poskytla několik hodin zdarma. Bylo to příjemné zpestření všedního dne.

Pro nezájem ze strany rodičů jsme v tomto roce zrušily Akce pořádané pro děti a jejich rodiče. Účast ze strany rodičů byla velmi mizivá.

I letos chodí naše děti do kurzů taneční a společenské výchovy, letos je to 1 dívka a 2 chlapci.

2010
Od října do prosince jsme poskytovali stáž absolventce z Portugalska v rámci programu EU Leonardo da Vinci Lifelong Learning Programme. Ines hovořila anglicky a tak byly děti nuceni aktivně tento jazyk používat i po jejím odjezdu je s některými dětmi v kontaktu přes email a Facebook.

V prosinci posílil naše řady nový kolega Michal Vilím, který nahradil Jendu Heinricha.

Od října navštěvovaly 4 dívky kurz taneční a společenské výchovy v Paláci Charitas. Naší snahou bylo dětem umožnit všestranný rozvoj a vzdělání ve všech oblastech. Věříme, že se nám to podařilo.

Na konci prázdnin jsme se mohli díky nadaci Tegmento podívat letecky k moři do Řecka na ostrov Rhodos.
DSC_0609.JPG
Prázdniny plné změn - odchází od nás Maruška Vlasatá - noční vychvovatelka a přichází místo ní Lenka Krejčová. Během prázdnin se také loučí vychovatel Filip Koubek a od září tu vítáme nového kolegu, Aleše Sládka.

Díky Nadačnímu fondu Cesta ke vzdělání, mohly 4 dívky z našeho domova odjet v čase prázdnin na 14 denní jazykový pobyt (1x Francie, 1x Španělsko, 2x Malta). Prohloubily si tak jazykové dovednosti, které patří ke klíčovým kompetencím při uplatnění se zejména v dalším vzdělávání i na trhu práce.

Letní rodinnou dovolenou tráví děti s vychovateli ve Stvolníkách u České Lípy.

V rámci akce Klutura jako běžná součást života dětí v dětském domově jsme během roku 2010 navštívili představení Lulu v Divadle Komedie, dále v Činoherním studiu v Ústí nad Labem dvě představení a to: Jak jsem se učila řídit a Utrpení mladého Werthera, kde měly děti zároveň možnost vidět zákulisí divadla. A v dubnu 2010 jsme byli v Divadle na Jezerce na představení Na dotek. 4 děti viděly díky sponzorům muzikál Příběh ulice a další v Činoherném divadle představení Hrdina západu.
234o.jpg

Většina našich dětí jsou z Prahy a jsou v kontaktu se svými rodiči. Trávit společně čas je nenahraditelné. Bohužel v kontaktu dětí s rodiči brání některá omezení, ať už právní, výchovná, ekonomická, zdravotní či sociální. Také rodiče dětí často neumí trávit společný čas se svými dětmi, a připravit zajímavý společný program.
Proto jsem se rozhodli realizovat projekt společných programů pro děti umístěné v našem dětském domově a jejich rodiče, příbuzné, sourozence a další blízké osoby.
Společné akce jsou pro rodiče zdarma, hradíme jízdné i vstupné. Společné programy pro děti a jejich rodiče jsme zahájili v únoru roku 2010

Únor – festival cirkusového umění Cirkus Cirkus
Březen – botanická zahrada a skleník Fata Morgana
Duben - motokáry
Květen – výlet na Petřín a rozhlednu
Červen – Retro Music Hall – taneční vystoupení
Září – pouštění draků, muzeum MHD v Praze
Říjen – výlet do Hrusic, muzeum J. Lady
Listopad – Národní muzeum – výstava Staré pověsti české

152o.jpg
A je to tady, naše najstarší „dítě“ absolvovalo svůj závěrečný ples v Lucerně, úspěšně ukončila studium na střední zdravotnické škole a vykročila do samostatného života.
150o.jpg
19. května 2010 myly 4 dívky z našeho domova (Jarka, Verča, Mája a Verča) možnost předvádět spolu s dalšími modelkami (Česká Miss 2008 Eliška Bučková, Miss ČR 2004 Jana Doležalová) společenské šaty přední módní návrhářky Marie Zelené v rámci projektu Návraty k hodnotám. Marie Zelená těmto dívkám umožnila neopakovatelný zážitek. Darovat zkušenost, seběvědomí a pocit vlastní hodnoty je mnohdy, zvláště v období dospívání, důležitější než hmotná pomoc. Takovouto hodnotu si pak člověk v sobě nese po zbytek života. Přehlídka se konala v kostele Sacre Coeur v Praze. Tématem večera byly duchovní a kulturní hodnoty v našich životech a význam vlastenectví a úcty k rodnému národu a městu, ve kterém žijeme. Večer zaštítil primátor hlavního města Prahy Pavel Bém. Přehlídka byla propojena hudebním vystoupením předního českého houslisty Jaroslava Svěceného a Julie Svěcené a zpestřena gastronomickým zážitkem zprostředkovaným hotelem InterContinental Praha.
180o.jpg
13. dubna 2010 se 7 dětí zúčastnilo kurzu první pomoci, který nakonec všichni úspěšně absolvovaly a získaly certifikát.

Leden 2010 - tým tvoří 5 vychovatelů (3 muži, 2 ženy), sociální pracovnice, ředitelka a manager + 2 noční vychovatelé (muž a žena). Správce budovy a hospodyně. Slavíme velký úspěch, ve školském zařízení neobvykle vyrovnaný počet mužů a žen.

2009
Od 1. října 2009 nastávají u nás velké změny. Po roční pauze se k nám vrací noční vychovatelka Maruška Vlasatá. Adéla Kapalová se stává ředitelkou domova a managerem je Daniel Walbrol.

V listopadu 2009 se stěhuje do pronajatého bytu "naše" první zletilé "dítě". Má ještě naší podporu, protože zatím studuje, ale je to jeden z mnoha kroků, potřebných pro postavení se na vlastní nohy.

V srpnu 2009 odešla noční vychovatelka Jarmila Kučmášová.

V červnu poprvé pořádáme Radost Cup - turnaj v malé kopané.

V dubnu 2009 se nám podařilo díky Bc. Filipovi Koubkovi docílit optimální sestavy vychovatelského týmu, který aktuálně tvoří 2 ženy, 3 muži a jedna sociální pracovnice.

Na jaře 2009 odchází naše vychovatelka, která byla v domově od jeho počátků, Mgr. Bára Gmucová.

Protože si děti oblíbily aktivity v Toulcově dvoře, pokračujeme ve spolupráci s TD i ve školním roce 2008/2009. Společně s pedagogy ekologického centra jsme připravily celodenní program vždy na jednu sobotu v každém měsíci. Děti tak mohly i nadále rozvíjet dovednost jízdy na koni – jako mírně pokročilí už si užívaly i vyjížděk do přírody mimo areál TD, vyzkoušet si mohly různé rukodělné techniky, užily si legraci s vrstevníky a pořádně si zasportovaly. Také tento školní rok jsme zakončily víkendovým stanováním s táborákem na Toulcově dvoře.
2008
V září jedeme poprvé k moři. Itálie.
IMG_4198.JPG
V červenci pořádáme poprvé tzv. "rodinnou dovolenou", kdy všechny děti a všichni vychovatelé odjíždějí na týden na prázdniny. Letos do Českých Petrovic v Orlických Horách.

V červnu 2008 pořádáme poprvé zahradní slavnost pro děti, donátory, spolupracovníky, ředitelé a učitelé škol, sociální pracovníky, trenéry a vedoucí zájmových kroužků a mnohé další Den Radosti.

V květnu Pavel Špatenka odešel a na místo ředitele DD Radost nastoupil Dan Walbrol.

DD Radost spolupracuje již druhým rokem se Zájmovým sdružením Toulcův dvůr. Ve školním roce 2007/2008 navštěvovaly některé z dětí Toulcův dvůr pravidelně každý týden. Společně měly možnost učit se na ekologické farmě pečovat o domácí zvířata, naučit se základům jízdy na koni, ale také najít si nové kamarády mezi dalšími dětmi, které se přicházejí do ekologického centra bavit a naučit se nové věci. Největší zájem u dětí probudila možnost jezdit na koních. V zimě se děti zúčastnily oslav Vánoc a v červnu pak děti zakončily školní rok společně s novými kamarády víkendem pod stany.
IMGP3305-400.jpg
V únoru 2008 do DD Radost přišel nový ředitel MUDr. Pavel Špatenka a vychovatelka Mgr. Michaela Ulrichová.

V lednu 2008 posílila řady vychovatelů Adéla Dvořáková, DiS.

Od počátků do února 2008 byla ředitelkou DD Radost Mgr. Jolana Polzová.

2007
Tento rok je ve znamení velké fluktuace vychovatelů = jde o proces tvorby vychovatelského týmu. Tvoří se strategie a vnitřní systémy.

2006
V listopadu 2006 jsme zahájili provoz dětského domova Radost. Uvítaly jsme zde první čtyřčlennou sourozeneckou skupinu.
Slavnostní zahájení proběhlo dne 1.12.2006 pod záštitou primátora Pavla Béma.

Radost - dětský domov, o.p.s. byla založena dne 1. 5. 2001 a zapsána Městským soudem v Praze dne 15. 8. 2001. Založily ji čtyři zakladatelky, které od počátku vykonávaly veškerou činnost spojenou s chodem organizace bez nároku na finanční odměnu. Díky pochopení a vstřícnosti zastupitelstva MČ Praha 10 Dolní Měcholupy byla dne 28. 2. 2002 uzavřena nájemní smlouva k objektu v ulici Čs. tankistů, který byl zrekonstruován a v listopadu 2006 začal sloužit jako dětský domov. Objekt stojí v klidné, tiché lokalitě. Celkové náklady na rekonstrukci objektu byly cca 12 mil Kč.

24.jpg25.jpg
26.jpg27.jpg

Činnost společnosti byla po dobu rekonstrukce financována:

1) ze sponzorských prostředků formou finanční podpory nebo přímo sponzorskou účastí stavebních firem rekonstrukce
2) z finanční podpory nadací, které mají ve svém statutu pomoc opuštěným dětem
3) z pořádání benefičních akcí
4) z grantu Strukturálních fondů EU


Zakladatelky dětského domova Radost
1.jpg
Jitka Bendová - zakladatelka
Ing. Jana Karlovská- zakladatelka
Ing. Lubomíra Kokešová- zakladatelka
Mgr. Jana Šmejcká- zakladatelka
Barbora Downes - členka správní rady

Jak to začalo?


http://www.youtube.com/watch?v=etGOGPcs3l8MHMP

Evrpská unie

Ministerstvo pro místní rozvoj

MHMP

Centrum pro regionální rozvoj

Tabaluga Kinderstiftung
 

Copyright©2019 Hana Francová